Zahrádecký
Dvůr

Severozápadní zámecký okruh

Zahrádka – Kosova Hora – Červený Hrádek – Kňovice – Radíč – Osečany – Štětkovice – a zpět

Téměř 40 km dlouhý okruh po zámcích severozápadním směrem vhodný pro zdatné cyklisty nebo majitele elektrokol. Památky na trase bývají zavřené, ale na některých se lze telefonicky domluvit na návštěvě.

 Ze Zahrádeckého dvora vyrazíte přes náves do kopce a na křižovatce za horizontem odbočte doprava na Křenovičky. Pokračujete do Lovčic, ve které naleznete tvrz. Od návsi si vychutnáte asi 4 kilometry dlouhý sjezd do Kosovy Hory. Vpravo na náměstí se nachází renesanční zámek.
zámek Červený Hrádek
 Z náměstí odjedete doleva směrem na Sedlčany. Cestou odbočíte ještě doprava na Červený Hrádek se stejnojmenným zámkem, kde byly natočeny záběry ve filmu Trhák. Dále pokračujte do Sedlčan a přes náměstí se vydáte do kopce kolem Kulturního domu Josefa Suka silnicí do Příčov. Tam za návsí u obecního úřadu odbočíte doleva k místnímu zámku. Ten je jedním z dalších, které velmi utrpěly v dobách nacistické a komunistické totality a současným majitelům bude trvat dlouho, než jej opraví. Od něj se vrátíte k návsi, ale ještě před ní odbočíte doleva na Kňovice.

Na křižovatce při příjezdu do Kňovic se dáte doleva. Projedete podél obory s daňky, dále kolem opravené budovy zámku, kde je kaple svatého Josefa. Na začátku 17. století zde žil Adam Felix Vojkovský s manželkou Ludmilou, dcerou Jakuba Krčína. Od zámku se vydáte po hlavní silnici zpět nahoru a na konci vesnice odbočíte doprava na Radíč. Po případné prohlídce se vydáte po proudu potoka směrem na Osečany, kde je také zámek. zámek Osečany

Majitelem je Matěj Stropnický s partnerem, kteří zahájili jeho rekonstrukci, na níž si shání finanční prostředky mimojiné i prohlídkami a kulturními akcemi na nádvoří. Ze zámku se vrátite na křižovatku u rybníka, na ní se dáte doprava a u kapličky ještě jednou doprava na Prosenickou Lhotu. Po cestě se můžete zastavit na vyhlídce Drahoušek, která je vpravo od cesty. V Prosenické Lhotě na křižovatce odbočíte prudce doprava na Štětkovice.

Ve Štětkovicích se nachází veřejný park Drama věků, v němž je sportovní areál a informační cedule s nábožensko-filozofickou tematikou. Za parkem pojedete kolem sídla miliardáře Radima Passera a polevé ruce zahlédnete zámek Štětkovice. Ten však není přístupný, ani jinak zajímavý.

Po hlavní silnici dojedete do místní části Sedlečko, přejedete přes železnici a pokračujete lesem na Vojkov, který projedete stále rovně přes náves, kolem kostela a hřbitova a lesem do Křenovic. Hned za nimi se dáte mírně doprava, načež se před vámi objeví první stavení vsi Zahrádka a za nimi Zahrádecký dvůr.


Prozkoumejte trasu výletu
QR výletu se nepovedlo načíst
Podobné výlety