Zahrádecký
Dvůr

Velký východní zámecký okruh

Zahrádka – Smilkov – Neustupov – Vlčkovice – Odlochovice – Ratměřice – Jankov – Votice – a zpět

Cyklovýlet dlouhý 48,5 km vede rozmanitou krajinou přes zámky na Voticku. Nevhodné pro malé děti.

Ze Zahrádeckého dvora vyrazíte doprava přes náves do kopce, za horizontem pokračujete doleva přes Dědkov a Velké Heřmanice do Heřmaniček, přejedete železniční trať a na křižovatce zabočíte doleva po hlavní silnici, ale po 200 metrech se vydáte doprava po cyklotrase č. 0042 směr Jankov. Nejprve projedete Smilkovem, kde se na návsi dáte kolem kaple sv. Anny doleva, projedete mezi rybníky a vpravo uvidíte původně barokní, později neogotický zámek s přilehlým parkem.

Kolem zámeckého parku pokračujte dále na východ. Na nejbližší křižovatce odbočte doleva a po necelém kilometru sjeďte kostel Nanebevzetí PannyMarie v Neustupovědoleva ze silnice, kde máte po levé ruce zříceninu tvrze Kouty. Do dalšího cíle je třeba se vrátit na cyklotrasu č. 0042, na křižovatce rovně a pak odbočte doleva. U Oldřichovce je křížení s rychlostní silnicí č. I/3, které musíte opatrně překonat k motorestu a pak pokračujte až do Neustupova. Na kraji městyse nejprve odbočíte doprava a přijedete na rozlehlou náves, které dominuje zámek s parkem s Kaplířovou lípou, kostel Nanebevzetí Panny Marie, fara, kaple se sochou sv. Jana Nepomuckého. Druhou stranu návsi uzavírá stará škola a kašna. Zámek ze 17. století ani park nejsou momentálně přístupné.

U kašny pokračujte doleva do Broumovic a tam odbočte doprava do Vlčkovic. Upoutá vás  bílý štít ovčína, zdobenýzámek Vlčkovice věžičkami. V areálu statku stojí zchátralá budova zámku, kde funguje síť sociálních služeb. Ve Vlčkovicích se změní číslo cyklotrasy, dále pokračujte po č. 1179 směr Mladá Vožice. U Čečkova odbočte na neoznačenou silnici na Odlochovice k zámku. Také tento zámek vznikl přestavbou z tvrze, současnou novorenesanční podobu získal po přestavbě v roce 1892, jeho interiéry nejsou přístupné, jelikož slouží jako integrované centrum sociálních služeb. Můžete se však  projít parkem a občerstvit se v místní kavárně, nebo zakoupit dárky pro radost z chráněné dílny.

památník bitvy u Jankova

Do dalšího cíle dorazíte za necelé tři kilometry po silnici vedoucí na sever. Zámek Ratměřice byl postaven v roce 1750 v barokním stylu, novorenesanční podobu získal po požáru v 2. polovině 19. století. V současnosti je v soukromých rukách a slouží jako hotel s restaurací a kongresovými prostory. K zámku přiléhá pěkný park, je přístupný o víkendech, v něm roste dvojice sekvojovců obrovských. Občerstvit se můžete v restauraci "U nás". Z Ratměřic se začnete pomalu vracet domů po cyklotrase č. 112, nicméně hned po dvou kilometrech se zastavte u památníku bitvy u Jankova, 6. března 1645 zde Švédové porazili císařská vojska.

Cesta do Zahrádeckého dvora vede dále přes Jankov, Otradovice a Votice. Ve Voticích můžete navštívit rozhlednu Václavka, bývalý klášter s řadou expozic, muzeum, motýlárium, či  biokoupaliště, a pak pokračujte po cyklotrase č. 112 přes Střelítov, Nazdice, Martinice a Bučovice. Na rozcestí před Křenovicemi  odbočíte ostře doleva do Zahrádky.

Prozkoumejte trasu výletu
QR výletu se nepovedlo načíst
Podobné výlety