Zahrádecký
Dvůr

Za dvěma slavnými komponisty

Zahrádka – Vysoká u Příbrami – Rožmitál pod Třemšínem – Starý Rožmitál – a zpět

Výlet do okolí Příbrami, kde pobývali slavní skladatelé Antonín Dvořák a  Jakub Jan  Ryba.

Ze Zahrádeckého dvora vyjedete směrem na Vojkov a na křížovatce se silnicí I/18 odbočte doleva směrem na Sedlčany. Na kruhovém objezdu pokračujte druhým výjezdem na Příbram. V Příbrami jeďte stále po silnici I/18 směr Rožmitál pod Třemšínem. Husovou ulicí projedete místní část Březové Hory a pokračujete po hlavní silnici. Opustíte Příbram a za vsí Bohutín u kostela se hřbitovem po pravé ruce odbočte doleva na Vysokou u Příbramě.Antonín Dvořák

Tam pobýval světové proslulý skladatel Antonín Dvořák (8. 9. 1841 - 1. 5. 1904). Projeďte celou vesnicí po hlavní ulici až na konci odbočte doleva směrem na Narysov k číslu popisnému 80, kde byl skladatelův letní byt – vila Rusalka. Ta je  otevřena pro veřejnost jen v rámci Hudebního festivalu Antonína Dvořáka, který se koná každý rok na přelomu května a června. Od vily je také vidět na kostel v Třebsku, kde Dvořák hrával na varhany. Pak se vrátíte po silnici zpět do vsi a na jejím začátku před lesem odbočíte doleva.  Po 200 metrech po pravé straně zaparkujete a projdete se lesoparkem k empírovému zámečku, který postavil Dvořákův švagr Václav Kounic a ve kterém je muzeum s expozicí o Dvořákově životě, procházkou se zajděte podívat k Rusalčinu jezírku nedaleko od zámečku. Z parkoviště se vrátíte na hlavní ulici a na silnici I/18. Na křižovatce odbočíte doleva a pokračujete dál na Rožmitál.

Na začátku města na kruhovém objezdu pokračujte druhým výjezdem a kolem obchodní zóny dál do centra na křižovatce jeďte Jan Jakub Rybadoprava Palackého ulicí, která nás dovede až k Podbrdskému muzeu vlevo za kamenným mostkem se sochami svatého Jana Nepomuckého a svatého Václava. V muzeu je velká stálá expozice o životě a tvorbě skladatele a učitele Jakuba Jana Ryby (26. 10. 1765 - 8. 4. 1815).  Dále zde naleznete expozici veteránů „airovek“ a další místopisné zajímavosti. Prohlídku kostela, kde hrával J. J. Ryba na varhany, si můžete objednat na čísle 721 865 855 u manželů Hoyerových). Kostel Povýšení svatého kříže se nachází ve Starém Rožmitále, kam se dostanete asi kilometr západním směrem ulicí Sladkovského, po silnici I/19, a pak doleva, nebo pěšky kolem Podzámeckého rybníka.

Při návratu pojedete cestou kolem hřbitova (ne zpět do města), která vede na silnici I/19, po níž se dostanete zpět do Příbrami a pak po silnici I/18 přes Sedlčany a asi po 6ti km za Sedlčanama odbočíte doprava na Vojkov. Ve Vojkově stále rovně přes náves a kolem kostela, lesem do Křenovic, za nimiž je odbočka mírně vpravo do Zahrádky.

Prozkoumejte trasu výletu
QR výletu se nepovedlo načíst
Podobné výlety