Zahrádecký
Dvůr

Za poznáním do Sedlčan

Zahrádka - Sedlčany - a zpět

Sedlčany byly a stále jsou kulturním centrem regionu. Poznejte jejich historii i současnost!

Autobus staví na návsi a do Sedlčan odjíždí ve všední dny přibližně každé dvě hodiny, ve špičce i jednou za hodinu. Po vystoupení z autobusu se můžete jít pokochat domácími zvířátky v zookoutku hned za mostem vlevo. Ve venkovní expozici tam mají králíky, papoušky, holuby, slepičky a kozy. Pokud je ještě nějaký čas před devátou, můžete si dátmorový sloup Sedlčany druhou snídani v cukrárně Rozvoj v průchodu pod obchodním domem, v nabídce mají dortíky a kávu, v létě i zmrzlinu. Stálá expozice muzea vám představí dějiny Sedlčanska od pravěku až po současnost s důrazem na slavné osobnosti Jakuba Krčína a Josefa Suka. Vždy je možné zhlédnout také putovní výstavu dle aktuálního programu. Podrobnosti lze získat na čísle 318 821 240. Prohlídka muzea vám zabere minimálně hodinu a inspiruje k dalším cílům výletu.

Na náměstí si můžete prohlédnout morový sloup, na kterém je socha panny Marie a u paty sloupu stojí dvě menší sochy jejího manžela sv. Josefa a její maminky sv. Anny.  Z náměstí se můžete vydat nahoru ulicí 28. října a asi Sousoší Lidé bez domovapo 250 metrech dojdete na Sukovo náměstí, kde spatříte sousoší „Lidé bez domova“, která připomíná vysídlení obcí na Sedlčansku za 2. světové války. Od sochy pokračujete po hlavní silnici do kopce, až dojdete ke hřbitovu s kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Na hřbitově hned za vchodem po pravé straně je mimo jiné hrobka rodiny Škvoreckých, kde jsou pohřbeni prarodiče slavného spisovatele. Od hřbitova jděte doprava ulicí Pod hřbitovem, a pak druhou ulicí doleva. Ta se jmenuje U kulturního domu a jak název napovídá, dovede nás k centru kultury. V Kulturním domě Josefa Suka se konají koncerty, divadla, výstavy, součástí budovy je také kino s restaurací. V parčíku před kulturním domem se nachází socha (busta) skladatele Josefa Suka, jehož jméno má kulturní dům v názvu.

kostel sv. Martina (Christopher Bieberstein)
Dále přejdete přes přechod a ulicí Kapitána Jaroše kolem knihovny (barevná budova integrující více úřadů a kanceláří pro veřejnost) sejdete kolem Rákosníčkova dětského hřiště až k požární nádrži, ve které plavou „zlaté“ rybky. Přijdete na prostranství Na Potůčku, kde odbočíte doprava a hned doleva, čímž se dostanete ke kostelu Sv. Martina. O prázdninách bývá otevřen k prohlídce každou sobotu od 14 - 18 hod a můžete si prohlédnout cennou fresku ze 14. století s tématem Klanění tří králů.

Naproti kostelu na horní části parkoviště je  restaurace "Na Vyšehradě“ a nebo se můžete vrátit na hlavní náměstí T. G. Masaryka, kde je několik míst k občerstvení: restaurace U Krčína nebo hotel Florián, Lima, ve spodní části náměstí Cibich bar.  Na autobusové nádraží se dostanete Nádražní ulicí kolem pošty. 

Prozkoumejte trasu výletu
QR výletu se nepovedlo načíst
QR výletu se nepovedlo načíst
Podobné výlety