Zahrádecký
Dvůr

Filmová místa

Zahrádka – Kosova Hora – Červený Hrádek – Sedlčany – Osečany – Rabyně – Vysoký Újezd – a zpět

Na Sedlčansku a Neveklovsku je spousta míst oblíbených mezi filmaři. Zřejmě nejslavnější je vesnice Křečovice a její okolí díky filmu "Vesničko má středisková" .Po cestě si jich ukážeme dalších osm na okruhu měřícím 72,6 km.
Červený Hrádek

Ze Zahrádeckého dvora vyrazíte z kopce dolů směrem na Vojkov, na křižovatce se silnicí I/18 odbočíte doleva a po 3 km sjedete do Kosovy Hory. Na náměstí se natáčela scéna ve filmu "Největší z Čechů", ve kterém se Marek Taclík snaží vypít lahev piva v kašně pod vodou. Z náměstí pokračujte doleva směrem na Sedlčany, před nimi odbočíte doprava na Červený Hrádek. Autem musíte zastavit před zámeckým parkem, po 100 metrech chůze jistě poznáte červené cimbuří a anglický park se spoustou břečťanu proslavený ve filmu "Trhák".

Vesničko má, střediskováVrátíte se na hlavní silnici a kolem betonárky dojedete až na sedlčanské náměstí, kde se mimo jiné u radnice natáčela scéna z filmu "Jak napálit advokáta". Z náměstí se dáte doprava do kopce a Sedlčany opustíte po silnici II/105 směrem na Neveklov. Projíždíte malebnou krajinou, kterou se silnice kroutí jako had. Pozor na přílišné kochání, tudy jezdil pan doktor v podání Rudolfa Hrušinského ve filmu "Vesničko má středisková". Pokud neskončíte ve škarpě, dojedete až do Křečovic, kde bylo JZD a u návsi poznáte i dům Otíka. V archivu Televize Seznam lze najít i vzpomínání Jiřího Menzela na natáčení.

Z Křečovic se vydejte směrem na Neveklov. Před ním odbočíte na silnici II/114 směrem na Dobříš a po 2 km jeďte doprava na Živohošť – most. Po dalších 2,5 km odbočíte opět doprava na Bělice, projedete Blaženice a brzy za vesnicí odbočte doleva na Rabyni. Blížíte se k Vltavě a asi půl kilometru za vesničkou Stromeč můžete zastavit a pokochat se vyhlídkou na Vltavu Vyhlídka Máj (Jan Fidler)známou z populárního filmu "Teorie tygra". Zde nebo v Rabyni se budete muset otočit a na křižovatce u Blaženic se tentokrát dejte doleva a dojedete do malebné vesnice Vysoký Újezd, kde se natáčelo mnoho scén z "Teorie tygra". Dále lze jet ještě do sousední vesnice Teletín a odtamtud se pěšky vydat na slavnou vyhlídku Máj, ze které je vidět známá podkova na toku Vltavy. Pak se  vrátíte na křižovatku u Blaženic a odbočíte doleva na Neveklov.

V Neveklově na křižovatce s kapličkou uprostřed odbočíme doleva (II/114 směr Benešov) přes náměstí rovně a pak mírně doprava a na další křižovatce opět mírně doprava na vedlejší silnici směr Votice (nikoliv na Benešov). Rybník objedete zprava a kolem hřbitova pokračujete přes Hodětice a Klimkovice do Štětkovic, kde projedete na Vojkov. Ve Vojkově pokračujte rovně přes náves a kolem kostela na Křenovice, za kterými již jen odbočíte mírně doprava do Zahrádky a následně dojedete do Zahrádeckého dvora.

Prozkoumejte trasu výletu
QR výletu se nepovedlo načíst
Podobné výlety