Zahrádecký
Dvůr

Vlašim

Zahrádka – Vlašim – Muzeum Podblanicka – Zámek – Park – Parazoo – Kondrac – a zpět

Vlašim je pěkné město se zachovalým historickým centrem, ve kterém se nachází zámek s parkem, přes který vede naučná stezka. Dále můžete navštívit Muzeum Podblanicka a Parazoo. Na zpáteční cestě se zastavte v Kondraci a povečeřte ve vyhlášené restauraci U Matoušků.

Ze Zahrádeckého dvora vyjedete doleva dolů a na první křižovatce odbočíte ostře doprava. Údolím potoka Mastník projedete vesnice Bučovice, Martinice a Nazdice, ve kterých se napojíte na silnici č. II/121 směr Votice. Přes Střelítov se dostanete do Votic, po silnici č. II/150 přes Jankov, tam odbočíte doleva, a pak přes Čestín, Bedřichovice a Veliš pokračujete na Vlašim. Silnice vás přivede podél zámeckého parku až do centra.
Vlašimský zámecký park

Husovo náměstí je přímo u zámku. Nejprve vám doporučujeme zajít do informačního centra, kde vám ochotně poradí, kde začít a předají vám mapy a další turistické materiály. Pokud potřebujete naplánovat výlet předem, zavolejte na číslo 317 847 207. Renesanční zámek byl vystavěn na místě středověkého hradu francouzského typu, jehož dobu připomíná mohutná věž. V 18. a 19. století byl zámek rozšířen v novogotickém stylu. Součástí zámku je Muzeum Podblanicka, které vás seznámí s vývojem zámku a každodenním životem našich předků včetně zachovalého výčepního pultu z konce 19. století.

čínský pavilon (Tr Ma)Od zámku půjdete do parku, kudy vás provede naučná stezka. Na 18-ti zastaveních se dozvíte zajímavosti o zámku, ptactvu a květeně v parku a parkových stavbách, například o Čínském pavilonu nebo Znosimské bráně. Cestou zpět se zastavte u Starého hradu, který pamatuje zakládání parku v roce 1775, v 19. století byl upraven do současné podoby. Naučná stezka je 4,5 km dlouhá. Občerstvit se můžete buď přímo na zámku v restauraci "U blanických rytířů", nebo v Pláteníkově ulici je restaurace "Eden" a pizzerie "La Mona".  Na Žižkově náměstí je vynikající vlašimská "Rodinná cukrárna".

Dále můžete také navštívit Parazoo provozované místní chovatelskou stanicí. Zejména děti se něco dozví o ochraně zvířat a mohou si i pohrát nebo vyřešit kvízy. V eko-obchodě seženete tematické suvenýry. Otvírací dobu si ověřte na čísle 317 845 169. Můžete se podívat také do vlašimského minipivovaru "Na Vývoji", nebo vykoupat v městském bazénu, u kterého je skatepark a dětské dopravní hřiště. Z Vlašimi vyjedete Blanickou ulicí kolem hvězdárny po silnici č. II/125 směrem na Louňovice pod Blaníkem. Na návsi se nachází kostel sv. Bartoloměje a farní muzeum. Cestou domů se můžete zastavit na večeři v Kondraci ve vyhlášeném řeznictví a restauraci U Matoušků

Dále pokračujte přes náměstí na Libouň a pak po silnici č.II/150 až do Votic, kolem autobusového nádraží a na silnici č. II/125 na Sedlec-Prčice. V Nazdicích se dáte doprava na Martinice a Bučovice, po vyjetí z lesa před Křenovicemi zahnete prudce doleva do Zahrádky.

Prozkoumejte trasu výletu
QR výletu se nepovedlo načíst
QR výletu se nepovedlo načíst
Podobné výlety